کد تخفیف به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، چه مزایا و معایبی دارد؟

تاریخ: ۲۲ آبان ۱۳۹۷
کد تخفیف

با پیشرفت کسب‌و‌کارها و تلاش آن‌ها برای حضور موثر در بازار، نقش استراتژی‌های ارتباط با مشتری پررنگ‌تر می‌شود. یکی از این استراتژی‌ها، استفاده از کد تخفیف برای خرید مشتریان است. صاحبان بسیاری از کسب‌و‌کارهای آنلاین می‌دانند که اگر از کد تخفیف استفاده کنند، می‌توانند در راستای ایجاد «آگاهی از برند» در ذهن مشتریان خود گام بردارند و امیدوار به افزایش سهم بازار خود باشند.

البته استفاده از کد تخفیف‌ها همان‌ قدر که می‌تواند مفید واقع شود، از برخی جهت‌ها هم می‌تواند به ضرر کسب‌و‌کارها تمام شود. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب کد تخفیف‌ها می‌پردازیم تا اگر شما هم صاحب یک کسب‌و‌کار آنلاین هستید و قصد استفاده از این ابزار بازاریابی را دارید، بتوانید با دید بازتری نسبت به استفاده از آن، تصمیم بگیرید.

استفاده از کد تخفیف، یکی از روش‌های بازاریابی است که لزوما به معنای فروش بیشتر محصول یا خدمت نیست. شما هنگامی که تصمیم می‌گیرید کد تخفیف به مشتریان خود ارائه کنید، در واقع در پی شناساندن برند تجاری‌تان به آن‌ها هستید. این روش، در برخی موارد، می‌تواند از سایر روش‌های آگاه‌سازی مشتریان نسبت به برند شما کم‌هزینه‌تر باشد. در این راستا، باید ببینید آیا ارائه‌ی کد تخفیف نسبت به ابزارهای دیگر بازاریابی (که به تناسب اهداف کمپین بازاریابی شما تعیین می‌شوند) به صرفه است یا خیر. حالا سوال اصلی پیش می‌آید که از کجا مطمئن شویم که این ابزار برای ما می‌تواند مفید باشد؟

اهداف ارائه‌ی کد تخفیف

کد تخفیف باید با اهداف مشخصی تعریف و ارائه شود. افزایش فروش از طریق ترغیب مشتریان به خرید، بازگشت مشتری، معرفی محصول یا خدمت جدید به بازار، جبران فروش پایین در یک مقطع خاص، هدف‌گیری بخش‌های مشخص بازار برای اهداف مختلف بازاریابی و ارتقای آگاهی از برند نزد مشتریان، معمولا مهم‌ترین اهداف ارائه‌ی کد تخفیف هستند.

مدیریت هزینه

بدیهی‌ترین نکته‌ای که همراه با پیشنهاد ارائه‌ی کد تخفیف به مشتریان، به ذهن متبادر می‌شود، هزینه‌بر بودن آن است. برای مدیریت هزینه در این بخش، لازم است حاشیه سود را تخمین بزنید؛ این کار ممکن است منجر به تعریف شرایط خاص برای استفاده از کد تخفیف شود. برای این کار، شما می‌توانید با توجه به بخش‌بندی بازار، مشتریانی با ویژگی‌های یکسان را در نظر داشته باشید و کد تخفیف را به آن‌ها ارائه کنید؛ به عنوان مثال مشتریان جدید، مشتریان قدیمی، مشتریانی که در مدت زمان مشخصی از شما خرید نداشته‌اند و مانند این‌ها را می‌توانید هدف بگیرید. توجه داشته باشید که با تمرکز بر مشتریان جدید، مشتریان قدیمی و وفادار را از یاد نبرید!

کد تخفیف

جذب مشتریان جدید

کد تخفیف می‌تواند ابزار مناسبی برای جلب توجه آن دسته از مشتریانی باشد که برای بار اول خرید می‌کنند. می‌توانید ایمیل این دسته از مشتریان را دریافت کنید و به این ترتیب ارتباط خود با آن‌ها را حفظ کنید؛ از این طریق می‌توانید یک رابطه‌ی ادامه‌دار با آن‌ها را پایه‌گذاری کنید. در واقع خیلی اوقات، کد تخفیف به مقوله‌ی بازاریابی ایمیلی کمک می‌کند؛ اگر بتوانید مشتریان را قانع کنید که در ازای کد تخفیف، ایمیل خود را در اختیار شما بگذارند، می‌توانید همیشه آن‌ها را از پیشنهادهای مخصوص خود باخبر کنید تا دوباره ترغیب به خرید بشوند.

البته ممکن است از آن جایی که پیشنهاد تخفیف برای افراد وسوسه‌انگیز است، برای بار اول از کد تخفیف استفاده کنند و دیگر هیچ خریدی از شما نکنند. بنابراین نمی‌توان ارائه‌ی کد تخفیف را به تنهایی، یک روش مناسب در بلندمدت دانست و باید در مراحل بعدی از ابزارهای دیگر بازاریابی برای درگیر کردن مشتریانی که تجربه‌ی خرید از شما داشته‌اند، استفاده کنید.

معرفی محصول یا خدمت جدید

کد تخفیف همچنین می‌تواند به بازخورد گرفتن شما از محصول یا خدمتی که برای آن کد تخفیف ارائه کرده‌اید کمک کند. در حقیقت، افراد با استفاده از کد تخفیف، از موردی که به آن‌ها پیشنهاد می‌دهید استفاده‌ی بیشتری خواهند کرد و شما می‌توانید نظرها و بازخوردهای آن‌ها را راحت‌تر و سریع‌تر دریافت کنید تا بدانید چه ویژگی‌هایی را بهتر است تقویت یا حذف کنید. البته موردی که خیلی اوقات ممکن است به آن برخورده باشید، این است که شما برای یک محصول یا خدمت خاص، کد تخفیف تعریف کنید، اما مشتریان شما از محصول یا خدمت دیگری که مشمول تخفیف نمی‌شود، استفاده کنند.

چالش‌های ارائه‌ی کد تخفیف

هرچند ارائه‌ی کد تخفیف می‌تواند به طور همیشگی، بخشی از برنامه‌های بازاریابی شما باشد، اما هنگامی که مشتری به این روش شما عادت می‌کند، در شرایط عادی و بدون تخفیف، سخت‌تر خرید می‌کند یا اصلا خرید نمی‌کند. از طرفی دیگر، ممکن است ادراک برخی مشتریان با دیدن تخفیف‌هایی که ارائه کرده‌اید، این‌ گونه باشد که محصول یا خدمت شما ارزش بالایی ندارد! چنین مواردی ممکن است به «تصویر برند» شما لطمه بزند و در واقع از چالش‌های به‌کار‌گیری این روش بازاریابی به حساب می‌آیند.

سخن آخر

پیاده‌سازی ابزار کد تخفیف در کمپین‌های بازاریابی آسان است و می‌توان به راحتی نتایج حاصل از استفاده از آن را دنبال کرد. هر چند ممکن است صاحبان برخی کسب‌و‌کارهای آنلاین عقیده داشته باشند که به‌کارگیری این ابزار، ارزش زمان و انرژی‌ای که از منابع انسانی صرف می‌شود را ندارد یا برگشت سرمایه‌ی عجیبی را نمی‌توان از آن انتظار داشت، اگر از این ابزار به درستی و در زمان مناسب استفاده شود، می‌تواند نتیجه‌ی مطلوبی به دنبال داشته باشد. در مجموع، بهتر است سعی کنید از کد تخفیف به عنوان بخشی از یک استراتژی کلان بازاریابی استفاده کنید، شرایط مخصوصی برای استفاده از آن تعریف کنید و زمان مشخصی برای استفاده از آن در نظر بگیرید.

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. دقیقا همین هم هست. در صورتی که تمام خدمات رو با تخفیف ارائه دهیم ، مشتری به تخفیف عادت میکنه و دیگه بدون تخفیف نخواهد خرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *