۹ کاری که قبل از حضور در یک کارگاه نقاشی باید انجام دهید

موضوع: چرا رویداد
تاریخ: ۱۸ خرداد ۱۳۹۵
کارگاه نقاشی

نقاشی را به جرات می‌توان جزو یکی از مهم‌ترین دست‌یافت‌های بشری دانست که به زندگی وجهه‌ی دلنشین‌تری می‌دهد. همه‌ی ما دوست داریم در یک کارگاه نقاشی شرکت کنیم، نقاشی کنیم و معتقدیم این لحظه‌ها جزو بهترین زمان‌های زندگی‌مان است؛ اما اغلب احساس می‌کنیم استعدادش را نداریم. با این حال، هنرمند مشهور میکل آنژ در این باره نظر دیگری دارد: همه‌ی انسان‌ها استعداد نقاشی کردن دارند، اما همه‌ حوصله‌ ندارند.


نقاشی را به جرات می‌توان جزو یکی از مهم‌ترین دست‌یافت‌های بشری دانست که به زندگی وجهه‌ی دلنشین‌تری می‌دهد. همه‌ی ما دوست داریم در یک کارگاه نقاشی شرکت کنیم، نقاشی کنیم و معتقدیم این لحظه‌ها جزو بهترین زمان‌های زندگی‌مان است؛ اما اغلب احساس می‌کنیم استعدادش را نداریم. با این حال، هنرمند مشهور میکل آنژ در این باره نظر دیگری دارد:

همه‌ی انسان‌ها استعداد نقاشی کردن دارند، اما همه‌ حوصله‌ ندارند.

هیچ‌وقت برای شروع کردن دیر نیست. اگر به نقاشی کشیدن علاقه دارید و به حضور در یک کارگاه نقاشی فکر می‌کنید، اما نمی‌دانید از کجا شروع کنید در ادامه، مرحله به مرحله کارهایی را که باید انجام دهید توضیح می‌دهیم.

۱) کارگاه‌های نقاشی که هم‌اکنون در حال برگزاری است را پیدا کنید

شرکت در کارگاه‌های آموزش نقاشی یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش مهارت نقاشی‌تان است. قبل از هر چیزی راجع به سبک‌های مختلف نقاشی مطالعه کنید و کارگاه‌های نقاشی که به زودی برگزار خواهند شد و متناسب با علاقه‌ی شما هستند را پیدا کنید. راه‌های بسیاری برای جستجوی نزدیک‌ترین کارگاه‌ها وجود دارد، پرس‌وجو از آشنایان و … . از طریق بخش جستجوی ایوند نیز به راحتی می‌توانید کارگاه‌هایی که به زودی برگزار خواهند شد را ببینید.

پس از این‌که جستجو انجام دادید، احتمالا با تعداد زیادی کارگاه نقاشی مواجه خواهید شد، اکنون متناسب با شرایط خود (نزدیکی کارگاه به منطقه زندگی‌تان، زمان‌های برگزاری کارگاه نقاشی، سبک نقاشی که آموزش داده خواهد شد و …) را بررسی کنید؛ سپس تصمیمات لازم را بگیرید.

۲) کارها و سبک مربی دوره را بررسی کنید

مربی دوره مهم‌ترین نقش را در آموزش شما خواهد داشت و یک مربی خوب قادر خواهد بود درهای موفقیت را به سمت شما باز کند. بنابراین زمانی‌که یک کارگاه نقاشی متناسب با شرایط خودتان را پیدا کردید به همین موضوع اکتفا نکنید بلکه راجع به استاد دوره، سبک و موفقیت‌هایی که تاکنون کسب کرده تحقیق کنید.

انتخاب مربی در کارگاه نقاشی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، چون برخی از آن‌ها قادر خواهند بود به شما کمک کنند تا سبک موردعلاقه‌ی خود را پیدا کنید و برخی دیگر ممکن است حتی شما را از علاقه‌تان دور کند.

۳) حرفه‌ای‌ترین ابزارهای ممکن را بخرید

هر چه ابزارهای مورداستفاده‌ی شما مناسب‌تر باشند، نقاشی شما حرفه‌ای‌تر خواهد بود. لذا به لیست ابزارهایی که در کارگاه نقاشی موردنظر شما آورده شده است نگاهی بیندازید و برای هر کدام بهترین ابزار را بخرید. اگر شما چند عدد ابزار فوق‌العاده داشته باشید بهتر از این هست که یک فروشگاه پر از لوازم ارزان و معمولی داشته باشید.

ابزارهای کارگاه نقاشی

در ضمن توجه کنید در طول برگزاری کارها همه‌ی ابزارها و وسایل‌تان به صورت منظم نگه دارید، مطمئن منظم بودن روی بهره‌وری شما تاثیر بسیار بزرگی خواهد داشت.

۴) با ذهنی باز در کارگاه نقاشی شرکت کنید

کارگاه آموزش نقاشی، مکانی برای یادگیری تکنیک‌ها و ایده‌های جدید است. نباید نسبت به یک روش خاص، یا نسبت به یک تکنیک خاص تعصب داشته باشید. اجازه دهید خلاقیت شما همواره شکوفا شود، تعصب روی برخی چیزها اجازه‌ی خطر کردن و انجام کارهای متفاوت را به شما نمی‌دهد. یک کارگاه آموزشی جایی برای یادگیری و متفاوت شدن است پس سعی چیزهای جدید و تکنیک‌های متفاوت را امتحان کنید.

کارگاه نقاشی

۵) نوت‌بوک، دوربین و ابزار ضبط صدا را فراموش نکنید

انسان‌ها حافظه‌ی بلندمدت بسیار ضعیفی دارند، بنابراین شما ممکن است در طول دوره محتوای بسیار جذابی دریافت کنید، اما احتمالا خیلی زود آن را فراموش کنید. لذا داشتن لوازمی مثل نوت بوک یا هر وسیله‌ی دیگری برای یادداشت برداری، دوربین برای عکس گرفتن از هر دمویی که مربی در حین کار نشان می‌دهد و هم‌چنین ضبط صدا برای یادآوری والهام‌بخشی استفاده کنید.

با این ابزارها هیچ مطلبی از کارگاه را فراموش نخواهید کرد، اما به خاطر داشته باشید که قبل از ضبط کردن صدای استاد و عکاسی از وی اجازه بگیرید و اگر تمایلی به این کار نداشت هر چیزی را که یاد گرفتید یادداشت کنید تا در خاطرتان بماند.

۶) در حین برگزاری کارگاه اعتمادبه‌نفس داشته باشید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید

یکی از مشکلاتی که در کارگاه‌های نقاشی با آن مواجه می‌شویم، عدم اعتماد به نفس دانشجویان و مقایسه‌ی خود با دیگران است. این نکته را در نظر داشته باشید که هر کسی سبک خاص خود را دارد و قرار نیست شما مثل کناردستی‌تان نقاشی کنید. روی سبک و نقاشی خود تمرکز داشته باشید و بدون توجه به بقیه‌ی کارها، تلاش کنید تمام مهارت‌های خود را شکوفا کنید.

۷) سوال بپرسید

بدون سوال پرسیدن شما هیچ پاسخی دریافت نخواهید کرد، بنابراین هر سوالی که داشتید بدون رودربایستی از استاد نقاشی بپرسید. این موضوع را در نظر داشته باشید که اگر شما همه چیز را بلد بودید، نیازی نداشتید که در این دوره شرکت کنید؛ علاوه بر این هیچ پرسیدن هیچ سوالی عیب نیست. هر موقع احساس کردید استادتان کمی گنگ صحبت می‌کند این موضوع را به او گوشزد کنید، احتمالا این مشکل برای کناردستی‌های تان هم پیش آمده باشد.

۸) شبکه‌سازی کنید

احتمال این‌که بعد از این کارگاه در فضایی قرار بگیرید که غذا، خواب و تنفس‌تان حس نقاشی داشته باشد خیلی کم است. لذا سعی کنید بهترین لحظات را در کارگاه نقاشی سپری کنید. به افرادی که در کنارتان حضور دارند توجه کنید، بسیاری از پایدارترین دوستی‌ها از همین کارگاه‌ها شکل گرفته‌اند.

کارگاه نقاشی

شما ممکن است برای نشان دادن آخرین اتفاقاتی که روی بوم نقاشی‌تان ایجاد شده هیجان زده باشید و یا با دیدن اثر دوست‌تان بخواهید به او تبریک بگویید، اما باید این کارها را در زمان خاص خود انجام دهید. مطمئنا مربی کارگاه زمان مخصوصی را برای گپ و به اشتراک‌گذاری آخرین آثار شما در نظر گرفته است، زمان کلاس با ارزش است و باید سعی کنید از آن بهینه‌ترین استفاده را ببرید.

۹) چیزهایی را که یاد گرفتید دنبال کنید

تمام شدن کارگاه به این معنا نیست که شما نقاشی را یاد گرفتید، بلکه حضور در یک کارگاه نقاشی به این معناست که شما اولین قدم برای یادگیری نقاشی را برداشتید. اگر نکته‌هایی را که به آن‌ها اشاره کردیم به خوبی اجرا کرده باشید به احتمال زیاد حال باید تکنیک‌های خوبی را یاد گرفته باشید. اما فقط با تمرین و مطالعه‌ی بیشتر راجع به چیزهایی که یاد گرفتید قادر خواهید بود به خوبی نقاشی را یاد بگیرید.

فراموش نکنید که قبل از ترک کارگاه از مربی خود لینک‌های آموزشی بیشتر بگیرید و هم‌چنین سعی کنید اطلاعات تماس او را داشته و ارتباط خود را با او حفظ کنید.

 

ebook

نظرات بازدیدکنندگان

 1. چقدر عالی بود و اطلاعات مفید و بکری داشت در این مطلب. فکر می کنم هر کسی که می خواد در دوره آموزش نقاشی شرکت کنه باید این مطالب رو حتما بدونه و بخونه

 2. ایرانی گفت:

  به طور کل نوشته خوب و جالبی بود. برای شرکت در کلاس یا آموزشگاه نقاشی روحیه بخش و مفید بود. درود بر شما

  1. عاطفه محمودی گفت:

   متشکریم 🙂
   موفق باشید

 3. پریسا گفت:

  خیلی مفید بود من واقعا میخوام نقاشی خوب یادبگیرم کسی جایی میشناسه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *