چرا باید به توسعه‌ی فردی اهمیت بدهیم؟

تاریخ: ۱۵ آذر ۱۳۹۵
توسعه‌ی فردی

همه‌ی ما دوست داریم در زندگی‌مان روندی رو به جلو داشته باشیم. در کار یا تحصیل پیشرفت کنیم، در روابط شخصی‌مان موفق‌تر باشیم و در کل به نسخه‌ی بهتری از خودمان تبدیل شویم! توسعه‌ی فردی دقیقا همان چیزی‌ست که می‌تواند در تمام ابعاد زندگی‌مان چنین تاثیرات مثبتی بگذارد.

توسعه‌ی فردی یعنی چه؟

توسعه‌ی فردی نتیجه‌ی انجام مجموعه‌ای از فعالیت‌هاست که باعث می‌شوند خودمان را بهتر بشناسیم، علایق و استعدادهایمان را کشف کنیم، آن‌ها را پروش دهیم و در نهایت بتوانیم در ابعاد مختلف بهتر شویم. مثلا ممکن است یکی نداند می‌خواهد با زندگی‌اش چه کار کند، یا در تمام طول زندگی‌اش به موضوعی علاقه‌مند بوده ولی هیچ‌وقت به دنبال آن نرفته چون فکر می‌کرده نتیجه‌ی خاصی برای‌اش نخواهد داشت. در کنار این‌ها ممکن است حوزه‌ی مورد علاقه‌مان را پیدا کرده باشیم و در همان حوزه فعالیت کنیم ولی بخواهیم هر روز بهتر شویم و در کارمان بهترین باشیم. توسعه‌ی فردی شامل تمام این موارد -و حتی بیش‌تر- می‌شود.

چرا توسعه‌ی فردی مهم است؟

چون این طبیعت انسان است که همیشه به دنبال بیش‌تر و بهتر باشد. هرکدام از ما اگر لحظه‌ای از مشکلات روزمره‌مان فاصله بگیریم و به خودمان فکر کنیم، به خواسته‌ی اصلی‌مان -که بهبود زندگی‌ست- خواهیم رسید. ممکن است این بهبود در عرصه‌ی کاری یا اقتصادی مد نظر ما باشد یا در زندگی شخصی و علاقه‌مندی‌ها. اما به هر حال، این پیشرفت و بهتر شدن است که به ما انرژی حرکت معنادار و موثر به سمت جلو را می‌دهد.

برای رسیدن به توسعه‌ی فردی چه می‌توان کرد؟

1- کتاب بخوانید: “فران لِبوویتز” نویسنده‌ی آمریکایی جمله‌ی مشهوری دارد با این مضمون: «قبل از صحبت کردن، فکر کنید. قبل از فکر کردن کتاب بخوانید.» خواندن کتاب یکی از ضرورت‌های به دست آوردن اطلاعات و تجربه‌های جدید است و اطلاعات و تجربه‌ی بیش‌تر، یکی از ضرورت‌های توسعه‌ی فردی. سعی کنید در حوزه‌های مختلف کتاب بخوانید.

2- سفر کنید: از زمان‌های گذشته در فرهنگ ما تاکید خاصی روی سفر و تاثیرات آن شده است. (بسیار سفر باید تا پخته شود خامی…) از فرصت‌های کوتاه و بلندی که میان کارها برای‌تان پیش می‌آید استفاده کنید و تا می‌توانید سفر بروید. مسافرت تنها، تاثیر بیش‌تری در شناخت خودتان خواهد داشت. تجربه‌های مسافرت قابل جای‌گزینی با هیچ تجربه‌ی دیگری نیستند.

3- یک سرگرمی جدید انتخاب کنید: از محدوده‌ی راحتی‌تان کمی فاصله بگیرید و یک سرگرمی جدید پیدا کنید. این سرگرمی می‌تواند یک ورزش جدید مثل پیاده‌روی روزانه یا کوه‌نوردی باشد یا هر کار دیگری که فکر می‌کنید می‌توانید از آن لذت ببرید.

4- در رویدادها شرکت کنید: با شرکت در رویدادهای مختلف می‌توانید از تجربیات دیگران استفاده کنید، علایق‌تان را بیابید و چیزهای جدید یاد بگیرید. رویدادها از یک سمینار تخصصی در حوزه‌ی کاری‌تان تا یک کلاس سفال‌گری را شامل می‌شوند. شرکت در رویدادها با توجه به وقت و هزینه‌اش، بازدهی نسبتا بالایی خواهد داشت.

5- از دیگران بازخورد بگیرید: ممکن است فعالیت‌هایی انجام دهیم و بعد از یک مدت احساس کنیم که به نتیجه رسیده‌ایم و دیگر لازم نیست کاری کنیم. هرکسی می‌تواند دچار این دام شود. تنها راه جلوگیری از آن، گرفتن مداوم بازخورد از اطرافیان است. البته به هیچ وجه قرار نیست براساس نظر دیگران زندگی کنیم. ولی این نظرات می‌توانند اطلاعاتی به ما بدهند که در مسیر مورد نظرمان بسیار مفید خواهند بود.

این همه تلاش چه نتیجه‌ای دارد؟

فعالیت‌هایی که به آن‌ها اشاره شد، افق‌های جدیدی به روی شما باز خواهند کرد و فرصت‌هایی را به شما نشان خواهند داد که شاید هیچ‌وقت انتظارشان را نداشته‌اید. علاوه بر این، با انجام این فعالیت‌ها شما احساس مثبتی نسبت به خودتان و مسیرتان در زندگی پیدا خواهید کرد و این، اعتماد به نفس‌تان را افزایش خواهد داد. در ضمن، همان‌طور که در ابتدای متن گفتیم، توسعه‌ی فردی هر کسی را به یک نسخه‌ی بهتر از خودش تبدیل می‌کند. کسی هست که نخواهد نسخه‌ی بهتر خودش را ببیند!؟

تمام این‌ها باعث شد تصمیم بگیریم که در هفته‌ی رویداد امسال روی توسعه‌ی فردی و ابعاد مختلف آن تمرکز داشته باشیم. با وبلاگ و کانال تلگرام ایوند همراه باشید تا بیش‌تر درمورد توسعه‌ی فردی حرف بزنیم.

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

 1. جراح گفت:

  متن شایسته و جالبی است .

 2. آمنه حبیبی گفت:

  نوشته ای بسیار زیبا و دلنشین، کاملاً کاربردی و مثبت…
  مطمئنم شما در زندگی انسانی بزرگ با افکاری گرانقدر خواهید شد.
  با آرزوی موفقیت برای تمام تلاشگران ایوند…

  1. عاطفه محمودی گفت:

   متشکریم از نظر لطف شما
   موفق و پیروز باشید 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *