نکات مهم برگزاری ورکشاپ عکاسی را از زبان عکاس مشهور حیات‌وحش بشنوید

تاریخ: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵
ورکشاپ عکاسی

این روزها همه‌ی مردم مداوما در حال ارسال عکس‌ به رسانه‌های اجتماعی هستند و تقریبا اکثریت مردم به دوربین‌های دیجیتالی و یا گوشی‌های هوشمند دسترسی دارند، این موضوع باعث شده مردم برای افزایش مهارت‌ عکاسی خود به دنبال دوره‌های آموزش عکاسی باشند، اما اغلب از چنین دوره‌هایی ناراضی هستند. ما در این نوشته نکاتی را به برگزارکنندگان ارائه می‌کنیم تا بیشترین بازدهی را از ورکشاپ عکاسی خود دریافت کنند.


این روزها همه‌ی مردم در حال ارسال عکس‌ به رسانه‌های اجتماعی هستند و اکثریت آن‌ها به دوربین‌های دیجیتالی و یا گوشی‌های هوشمند دسترسی دارند، این موضوع باعث شده مردم برای افزایش مهارت‌ عکاسی خود به دنبال دوره‌های آموزش عکاسی باشند، اما اغلب از چنین دوره‌هایی ناراضی هستند. ما در این نوشته نکاتی را به برگزارکنندگان ارائه می‌کنیم تا بیشترین بازدهی را از ورکشاپ عکاسی خود دریافت کنند. هر کدام از این موارد براساس مصاحبه‌های انجام شده با Matthew Maran برنده‌ی جایزه‌ی عکاسی حیات وحش نوشته شده است.

آن‌چه را که شرکت‌کنندگان از یک ورکشاپ عکاسی می‌خواهند، کشف کنید

یکی از نکات مهمی که باید در برگزاری و رهبری یک ورکشاپ عکاسی مدنظر قرار گیرد این است که شرکت‌کنندگان در این ورکشاپ واقعا چه چیزی می‌خواهند و چه چیزی آن‌ها واقعا نیاز خواهند داشت.

یکی از بزرگ‌ترین چیزهایی که می‌توانیم از استیو جابز یاد بگیریم بی‌اعتمادی کامل او به تحقیقات مصرف‌کننده بود، استیو جابز همواره به این نکته توجه می‌کرد که در بسیاری از مواقع مردم واقعا نمی‌دانند چه می‌خواهند و این شما هستید که به عنوان ارائه‌کننده‌ی خدمات بی‌نظیر باید آن را کشف کنید.

پاراگراف قبلی به این معنا نیست که شرکت‌کنندگان شما نمی‌دانند چه چیزی می‌خواهند یاد بگیرند، بلکه به این معناست که شما باید تمام نیازهایی که آن‌ها در مراحل بعدی عکاسی نیاز خواهند داشت را کشف کنید سپس آن‌ها را با خواسته‌های‌شان ترکیب کنید و یک برنامه‌ی صحیح آموزشی تنظیم کنید.

به جای آموزش دادن، راهنمایی کنید

ورکشاپ عکاسی با هر دوره‌ی آموزشی دیگر فرق دارد، در این ورکشاپ معلم بودن کارایی ندارد، شما باید سعی کنید مانند یک تسهیل کننده راه عمل کنید.

متی ماران در این باره می‌گوید:

این روزها مردم بسیار پرمشغله هستند، هدف من این است که پیوند آشتی عکاسان با طبیعت را برقرار کنم. بنابراین به جای این‌که به سختی اطلاعات فنی را به خورد آن‎‌ها بدهم، مهارت لازم برای پرورش خلاقیت‌های فردی را ارائه می‌کنم. به همه‌ی برگزارکننده‌گان دوره‌های عکاسی هم چنین توصیه‌ای دارم، شما یک معلم نیستید، بلکه یک راهنما هستید، اگر بتوانید مسیر راه را هموار کنید آن‌ها خودشان ابزارهای لازم را پیدا خواهند کرد.

ایجاد تعامل در ورکشاپ از محتوایی که ارائه خواهید کرد مهم‌تر است

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در اغلب ورکشاپ‌های عکاسی به وجود می‌آید تمرکز بر ارائه‌ی اطلاعات به جای تعاملات است. معمولا همه‌ی آن‌هایی که برای اولین بار یک ورکشاپ برگزار می‌کنند احساس می‌کنند باید هر آن‌چه که  در چنته دارند را رو کنند، اما بعد از چند دوره متوجه می‌شوند که باید بیش از هر چیزی به دریافت بازخورد، نظرات و عقاید شرکت‌کنندگان‌شان توجه کنند.

تعامل در ورکشاپ عکاسی

البته این نکته را در نظر داشته باشید که مردم عاشق یادگیری هستند و اگر نتوانند چیزهایی از ورکشاپ شما یاد بگیرند مطمئنا ناراضی خواهند بود. بنابراین ورکشاپ را به دو بخش تقسیم کنید در یک بخش توجه خود را به محتوا و ارائه‌ی نکات مهم معطوف کنید و بخش دیگر را به عکاسی در طبیعت و همراه شدن با آن‌ها بسپارید.

یکی از اصول مختلفی که باید در رهبری یک رویداد مدنظر قرار گیرد، قانون ۸۰/۲۰ است. طبق این قانون شما باید ۸۰ درصد از زمان کارگاه خود را به تعاملات و ۲۰ درصد بعدی را به محتوا اختصاص دهید.

بیش از همه چیز سعی کنید اعتماد به نفس شرکت‌کنندگان‌تان را بالا ببرید

نداشتن اعتماد به نفس و یا کم بودن آن به شرکت‌کنندگان شما اجازه‎‌ی عکاسی نخواهد داد. اعتماد به نفس بالا باعث می‌شود که خلاقیت عکاسان شکوفا شود و بتوانند عکس‌های منحصربه‌فردی بگیرند. تنها کاری که شما باید به آن‌ها یاد بدهید خطر کردن است. به روش‌های مختلف به آن‌ها بفهمانید که باید بر ترسی که قبل از گرفتن هر عکسی یا انتشارش دارند غلبه کنند. آن‌ها اگر می‌خواهند عکاس‌های خوبی باشند باید بتوانند تصاویر منحصربه‎‌فردی بگیرند و زیباترین تصاویر را خلق کنند.

Matthew Maran در این باره می‌گوید:
من اغلب کارگاه‌های خودم را به گروه‌های کوچکی تقسیم می‌کنم، چون افرادی که در چنین رویدادهایی ثبت‌نام می‌کنند اغلب سطوح مختلفی از توانایی را دارند. کوچک بودن اندازه‌ی گروه به من کمک می‌کند تا بتوانم به شرکت‌کنندگان مشاوره‌های ۱:۱ هم ارائه کنم. این مشاوره‌ها، دریافت بازخورد و بهبود نتایج عکاسی بر افزایش اعتماد به نفس شرکت‌کنندگان‌تان تاثیر بسزایی دارد.

کل ورکشاپ عکاسی خود را بصری هدایت کنید

نمی‌خواهم با این جملات کلیشه‌ای که تصاویر بیش از نوشته‌ها توجهات را جلب کند ادامه دهم، اما در یک ورکشاپ عکاسی کاملا واضح است که همه چیز باید بصری باشد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که داشتن تنها ۱۰ عکس و تجزیه و تحلیل دقیق هر یک از آن‌ها بسیار بهتر از داشتن ۱۰۰ عکس و تحلیل کم آن است.

حتی اگر بخشی از ورکشاپ را به ارائه و سخنرانی اختصاص دادید، سعی کنید هیچ متنی در پاورپوینت شما نباشد و تنها با تصاویر محتوای خود را انتقال دهید، در بدترین حالت ارائه‌ی خود را ترکیبی از متن و تصویر در نظر بگیرید.

جدول زمانی کامل برای ورکشاپ عکاسی خود تنظیم کنید

همان‌طور که در مطالب قبلی ایوند اشاره کردیم زمان‌بندی مهم‌ترین بخش از برگزاری یک رویداد موفق است، به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید.  جدول زمان‌بندی ورکشاپ عکاسی که اغلب در ورکشاپ‌ها (آخر هفته‌ها) استفاده می‌شود و بازدهی را به حداکثر می‌رساند به شکل زیر است:

چهارشنبه(۵ تا ۹ بعدازظهر)

  •  ۵ تا ۶: یخ‌شکنی(آشنایی با یکدیگر)
  •  ۶ تا ۹: نقد و بررسی و یافتن بهترین روند برای اداره‌ی ورکشاپ عکاسی

پنج‌شنبه (۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر)

  •  ۱۰ تا ۱۲: سخنرانی و ارائه‌ی مطالب آموزشی
  •  ۱۲ تا ۱۳: ناهار
  •  ۱۳ تا ۱۸: عکاسی در طبیعت(اگر سوژه‎‌های خوبی سراغ داشته باشید، می‌توانید داخل محیط آموزشی عکاسی کنید)

جمعه (۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر)

  •  ۱۰ تا ۱۲: عکاسی در طبیعت
  •  ۱۲ تا ۱۳: ناهار
  •  ۱۳ تا ۱۵: ویرایش(انتخاب بهترین عکس‌ها)
  •  ۱۵ تا ۱۸: ارائه و بررسی نهایی

این نکته را مدنظر داشته باشید که شما در هر قسمت زمان‌های تلف‌شده‌ی بسیاری خواهید داشت، بنابراین سعی کنید در هر قسمت ماکزیمم زمان موردانتظار خود را یادداشت کنید.

انعطاف‌پذیر باشید چون ممکن است هیچ چیز مانند برنامه پیش نرود

راستش را بخواهید در اغلب رویدادها اتفاقاتی می‌افتد که از قبل قابل پیش‌بینی نیست. بنابراین آگاهی شما از مدیریت ریسک تاثیر بسزایی در بهبود روند برگزاری رویدادتان خواهد داشت.

ورکشاپ عکاسی

توصیه‌ی ما این است که مانند گیاه بامبو باشید؛ ساختار قوی داشته باشید اما انعطاف‌پذیر.

این ساختار وقتی به برگزاری یک رویداد می‌رسد به معنی داشتن یک طرح، یک جدول زمانی و یک برنامه‌ی ساختاریافته است. اما در کنار این ساختار، مدت زمانی (حدود نیم تا یک ساعت) اضافی درنظر بگیرید تا در پایان روز هر آن‌چه که می‎‌خواستید را از ورکشاپ به دست آورید. به عنوان مثال، شما ممکن است ۲۵ اسلاید برای ارائه داشته باشید، اما ممکن است آموزش طبق برنامه‌ریزی‌های‌تان پیش نرود و ۱۰ دقیقه مانده به آخر متوجه شوید که ۱۰ اسلاید باقی مانده است. شاید اولین چیزی که به ذهن‌تان خطور کند تند کردن روند ارائه باشد اما در نظر بگیرید که کیفیت بسیار مهم‌تر از کمیت است، می‌توان به روش‌های مختلف براساس شرایط خودتان این بحران را مدیریت کنید.

بازاریابی برای ورکشاپ‌تان را فراموش نکنید

اگر شما بهترین ورکشاپ‌های عکاسی را برگزار کنید ولی به مخاطبان هدف‌تان نزدیک نباشید هیچ پیشرفتی نخواهید داشت. بازاریابی را می‌توان مهم‌ترین اصل پیش‌براننده‌ی رویدادها نامید. برای بازاریابی ورکشاپ‌تان می‌توانید روش‌های بسیاری را در پیش بگیرید، اما براساس گفته‌های متی ماران از دو روش بیشترین بازدهی را کسب خواهید کرد:

بزرگ‌ترین چالش من برای برگزاری ورکشاپ عکاسی در سال ۲۰۱۵ بازاریابی و جذب شرکت‌کننده برای رویدادم بود. در اواخر استراتژی‌هایی را اتخاذ کردم که به روند پیشرفت ورکشاپ‌هایم کمک بسیاری کرد. رسانه‌های اجتماعی قطعا مطمئن‌ترین راه برای ترویج رویداد است، اما روش دیگر استفاده از ابزارهای آنلاین ثبت‌نام و اطلاع‌رسانی رویداد بود که کمک زیادی برای جذب شرکت‌کننده و آگاهی من از تعداد شرکت‌کنندگان در طی انجام مراحل برگزاری ارائه کرد.

همین الان می‌توانید از ایوند، ابزار فروش بلیت، اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام رویداد برای ثبت‌نام در ورکشاپ عکاسی خود استفاده کنید.

همواره با شرکت‌کنندگان‌تان در ارتباط باشید

اغلب ما از معلم‌ها و اساتیدمان دل خوشی نداریم، اما وقتی نوبت خودمان می‌شود درست مانند آن‌ها رفتار می‌کنیم. قبل از این‌که کارگاه خود را برگزار کنید به این فکر کنید که اگر جای شرکت‌کنندگان بودید دوست داشتید استاد ورکشاپ عکاسی تان چگونه با شما برخورد کند.

هیچ‌وقت ارتباط خود را با آن‌ها قطع نکنید، اجازه دهید آن‌ها شما را دوست واقعی خود بدانند. بسیاری از عکاسان موفق وبلاگ‌هایی دارند که در آن از تجارب و دانسته‌های خود می‌نویسند، اگر شما نیز وبلاگی دارید؛ شرکت‌کنندگان تان را تبدیل به خوانندگان وفادار خود بکنید.

آخرین توصیه از زبان متی ماران:

همواره بروز باشید و ببینید سایر ورکشاپ‌ها چه کارهایی را انجام می‌دهند و برای این‌که متفاوت‌تر و بهتر از آن‌ها باشید تلاش کنید. اگر اطراف خود را بررسی کنید خواهید دید که ورکشاپ عکاسی زیادی در حال برگزاری است، بنابراین ویژگی‌هایی را باید ارائه کنید که در بین تعداد بسیاری از رویدادها متفاوت به نظر برسید.

در صورتی که برگزار کننده ورکشاپ عکاسی هستید می توانید همین الان ورکشاپ خود را در ایوند ایجاد کنید.

 

430775021594982597271

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *