۵ مزیت شرکت در همایش‌‌های تخصصی و متناسب با حوزه‌ی کاری خود

موضوع: چرا رویداد
تاریخ: ۱ آذر ۱۳۹۴
همایش‌‌های تخصصی

از زمانی‌که رسانه‌های اجتماعی مختلف پا به عرصه‌ی زندگی گذاشته‌اند، اغلب ما اهمیت ملاقات­‌های رو در رو را در جامعه‌ی کسب‌وکار فراموش کرده‌ایم. فعال بودن و شرکت در جلسات و گردهمایی‌­های مختلف مزایای بی­شماری دارد؛ شما در این مکان‌­ها با افراد جدید در زمینه کاری‌تان آشنا می­‌شوید و به‌­راحتی می‌­توانید از حضور سالانه خود در این جلسات صحبت کنید.


از زمانی‌که رسانه‌های اجتماعی مختلف پا به عرصه‌ی حیات گذاشته‌اند، اغلب ما اهمیت ملاقات­‌های رو در رو را فراموش کرده‌ایم. فعال بودن و شرکت در جلسات و همایش‌‌های تخصصی مزایای بی­شماری دارد اما پیدا کردن بهانه های مختلف برای عدم حضور در این رویدادها هم آنچنان سخت نیست.

برخلاف تصور اکثر مردم تنها حضور در رویدادها کافی نیست، بلکه برای این‌که بتوانید بازدهی خوبی از این رویدادها کسب کنید؛ ضروریست که با افراد دیگر در ارتباط بوده و هم‌چنین از فرصت‌هایی که پیش روی‌تان قرار خواهد گرفت نهایت استفاده را بکنید.

صاحبان کسب و کارهای کوچک -با وجود مشغله‌ی زیاد- برای شرکت و حضور در رویدادها و سمینارها برنامه‌­ریزی می‌­کنند، چون فرصت‌های بزرگی در دل این همایش‌‌های تخصصی نهفته است. در ادامه ما به پنج دلیلی اشاره می‌کنیم که نشان می‌­دهند باید در همایش‌ های تحصصی و متناسب با کسب‌وکار خود شرکت کنید:

۱) فرصت­‌های آموزشی

فرقی نمی‌کند چقدر در حوزه خود مجرب هستید، حضور در همایش‌‌های تخصصی باعث یادگیری موضوعات مختلف و رسیدن به ایده‌های جدیدی برای شما خواهد شد.

صاحبان کسب‌وکارهای کوچک گاهی در انزوا قرار می‌گیرند و از نقطه نظرات متفاوتی که ممکن است باعث پیشرفت آن‌ها شده و روی نتایج آن‌ها در آینده تاثیر داشته باشد بی بهره‌ می مانند. شرکت در کنفرانس‌­ها و استفاده از سخنرانی‌ها و سایر جنبه‌­های آموزشی آن‌ها -ضمن جلوگیری از وقوع این مشکل- سبب رشد کسب و کار شما خواهد شد.

۲) نتورکینگ یا شبکه‌­سازی با هم­‌صنف­‌های خود

همایش‌‌های تخصصی اغلب فرصت‌های مناسبی برای شبکه­‌سازی فراهم می‌کنند. حضور شرکت‌­های مختلف و رقیب از نقاط مختلف کشور منابع ارزشمندی برای کسب‌وکارهای مختلف فراهم می‌کند. اجتناب از حضور در کنار رقیبان‌تان به‌­دلیل ترس از این‌که رقبا مزیت رقابتی شما را کشف کنند، خود سبب محدود شدن موفقیت شما می‌­شود.

همکاری یکی از راه­‌های ایجاد ارتباطات است. اگرچه ممکن است افرادی با نیت‌­های بد هم وجود داشته باشند، اما اکثر مردم زمانی‌که ارتباطات شخصی با دیگران داشته باشند سعی می کنند به یکدیگر کمک کنند تا ایده‌های جدیدی کشف کنند و جرقه‌هایی الهام‌بخش در مورد موضوعات مختلف داشته باشند.

۳) تثبیت موقعیت خود به عنوان یک متخصص

اگر در صنعت خود فعال هستید، می‌توانید تخصص خود را میان هم‌صنفان و مشتریان خود توسعه دهید. اغلب کسانی‌که در صنعت فعال هستند به صورت مرتب در جلسات حضور پیدا می‌کنند و برخی برای نشریات صنعتی مختلف مقاله می‌نویسند و سعی می‌کنند اطلاعات تخصصی خود را با مردم به اشتراک بگذارند. شناخته شدن در چنین جمع هایی می تواند کمک بزرگی به شناخته شدن شما به عنوان یک متخصص بکند.

۴) کشف سرویس‌ها و محصولات جدید

گاهی اوقات اهمیت حضور در رویدادها لزوما آشنایی با افراد جدید یا نتورکینگ نیست. در اکثر رویدادها نه تنها با افراد جدید آشنا می‌شوید، بلکه به محصولات و سرویس های نوآورانه‌ای معرفی می‌شوید که به درد کار و حرفه شما می‌خورند. کشف کردن این راه‌حل‌های جدید یکی از بهترین روش‌های جلو زدن از رقبا محسوب می‌شود. به یاد داشته باشید که در دنیای امروز اگر از رقبا جلو نزنیم، آن‌ها از ما جلو خواهند زد!

۵) سرگرمی

انجام هرکاری بدون سرگرمی به سرعت خسته‌­کننده می‌­شود. بنابراین، فعالیت و تلاش روزافزون در هر کسب­‌و­کاری مستلزم داشتن سرگرمی به­‌همراه آن است. کنفرانس‌­های مختلف نیز با ترکیب بخش‌های آموزشی، اجتماعی و سرگرمی سعی می‌کنند شغل شما را برای‌تان لذت‌بخش‌تر کنند.

باور اشتباهی بین مردم وجود دارد که فکر می­کنند می­توانند تمام اطلاعاتی که در این جلسات ارائه می شوند را در اینترنت مشاهده و به آن‌ها دسترسی داشته باشند. در حالی‌که هدف از رویدادها تنها انتقال اطلاعات نیست، بلکه در واقع این خود جلسات و روابط ایجاد شده در آن­ها هستند که ارزشمندند.

بسیاری از مردم ارزشمندترین بخش شرکت در این جلسات را گفتگو با بقیه در زمان­‌های استراحت مابین­ جلسات می‌­دانند، در حالی که این موضوع در هیچ بخشی از دستور کار جلسات ذکر نمی‌شود. در واقع این خود مردم هستند که سبب تغییر میزان بازگشت سرمایه خود از رویداد می‌­شوند.

مطمئن باشید که اگر بتوانید رابطه‌هایی عمیق و واقعی در رویدادها بسازید، در آینده از مزایای آن به خوبی استفاده خواهید کرد.

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. مرسی از ایوند با محتوا خوب و عالی

    1. عاطفه محمودی گفت:

      متشکریم از شما و خوشحالیم که ایوند برای شما مفید بوده است 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *