معنی همایش چیست؟

تاریخ: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵
همایش چیست؟

فرهنگستان زبان فارسی در پاسخ به سوال «همایش چیست» معنی این واژه را به این صورت تعریف می‌کند: «نشست‌هایی که شرکت‌کنندگان در آن‌ها نمایندگان دولت‌ها و سازمان‌ها یا متخصصان امور فرهنگی و ادبی و اجتماعی و سیاسی هستند و برای بحث و تبادل نظر و تصمیم‌گیری درباره‌ی موضوعی خاص گرد هم می‌آیند. چنین نشست‌هایی در سطح ملی یا بین‌المللی و به‌صورت دائمی یا موقت، برگزار می‌شوند.»

در واقع، این فرهنگستان واژه‌ی همایش را به‌عنوان ترجمه‌ی مستقیم واژه‌ی congress در نظر گرفته و عملا فرض را بر این گرفته که خود کلمه‌ی کنگره در فارسی استفاده‌ای ندارد. اما همان‌طور که می‌دانیم و می‌بینیم، این فرضِ اشتباهی‌ست و معنی همایش به انگلیسی با congress یکسان نیست.

همایش چیست

علاوه بر این، وقتی درمورد همایش‌ها صحبت می‌کنیم، معمولا در ذهن‌مان بین همایش و سایر انواع رویداد تفاوت‌های خاصی قائل می‌شویم. اما نکته این‌جاست که این تفاوت‌ها برای اکثر ما قابل تعریف نبوده و نیستند.

با در نظر داشتن این موارد، چندی پیش بر آن شدیم تا بفهمیم معنی همایش چیست و تعریف بهتری از آن برای خودمان و شما به دست آوریم. برای این کار، یک پرسش‌نامه تهیه شد و برای برگزارکنندگان رویدادهای مختلف ارسال گردید. آن‌چه که در ادامه می‌آید، براساس پاسخ‌های آنان به پرسش‌نامه‌ی مذکور تنظیم شده است.

شما هم همایش خود را ایجاد کنید!

از پاسخ‌دهندگان خواسته شده بود که براساس تصوری که با شنیدن واژه‌ی همایش از رویداد مذکور پیدا می‌کنند، به سوالات پاسخ دهند و نه ویژگی‌هایی که فکر می‌کنند یک همایش باید داشته باشد. این یعنی نتایج، آن‌چه که هست را نشان می‌دهند و نه لزوما آن‌چه که باید باشد.

‌سخن‌رانی در همایش‌ها

به عنوان اولین پرسش، نظر افراد درمورد سخن‌رانان همایش خواسته شد. 63.3 درصد از پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که در یک همایش چندین نفر به صورت مجزا سخن‌رانی می‌کنند و در آخر به سوالات حاضرین در همایش جواب می‌دهند. درصد مقبولیت سایر گزینه‌ها را در شکل زیر می‌بینید. “اجازه‌ی صحبت برای همه‌ی حاضرین” گزینه‌ی مورد نظر هیچ‌کس نبود.

همایش چیست

موضوع همایش

مبحث مورد نظر در دومین پرسش، موضوع و میزان تخصصی بودن بود. 83.3 درصد از پاسخ‌دهندگان بر این باور بودند که در هر همایش چندین ارائه‌ی مختلف پیرامون یک موضوع مشخص انجام می‌شوند. موضوع کاملا تخصصی و ارائه توسط اساتید مربوطه فقط 10 درصد از نظرها را به خود اختصاص داد. 6.7 درصد معتقد بودند که لازم نیست موضوع مشخص و واحدی در همایش وجود داشته باشد و صحبت‌های یک فرد در مورد تجربیات شخصی خودش نیز کافی‌ست.

تعداد حاضرین در همایش‌ها چند نفر است؟

در پاسخ به این پرسش، 46.7 درصد از پاسخ‌دهندگان گفتند که تعداد حاضرین در یک همایش هر تعدادی می‌تواند باشد. در مقابل، 40 درصد معتقد بودند که رویدادهایی با ظرفیت بین 100 تا 300 نفر می‌توانند عنوان همایش به خود بگیرند. 10 درصد فکر می‌کردند تعداد حاضرین در یک همایش کم‌تر از 100 نفر خواهد بود تا میزان مشارکت حاضرین افزایش یابد. 3.3 درصد نیز بر این باور بودند که تعداد شرکت‌کنندگان در یک همایش، بیش از 300 نفر خواهد بود.

مدت زمان همایش‌ها چقدر است؟

50 درصد از پاسخ‌دهندگان معتقد بودند که طول مدت همایش هر مقداری می‌تواند باشد. 36.7 درصد فکر می‌کردند که این زمان، چند ساعت خواهد بود و 13.3 درصد نیز یک روز کامل را مدت زمانی می‌دانستند که یک همایش در طول آن برگزار می‌شود. هیچ‌کس زمانی بیش از یک روز را برای همایش در نظر نداشت.

چه کسانی می‌توانند همایش برگزار کنند؟

در پاسخ به این سوال، 76.7 درصد گفتند که برگزارکننده‌ی یک همایش هم می‌تواند یک شخص حقوقی (سازمان) باشد و هم یک شخص حقیقی (فرد). 23.3 درصد معتقد بودند که با شنیدن واژه‌ی همایش، یک برگزارکننده‌ی حقوقی برای آن در ذهن‌شان متصور می‌شوند.

جمع‌بندی

براساس مجموع پاسخ‌هایی که دریافت کردیم، به نظر می‌رسد معنی همایش که تا حد زیادی درست و منطقی باشد به این صورت است:

همایش یک رویداد است که شخصیت‌های حقیقی یا حقوقی آن را برای بحث و تبادل نظر پیرامون یک موضوع خاص برگزار می‌کنند. در طول مدت این رویداد که معمولا بین چند ساعت تا یک روز کامل است، چندین نفر سخن‌رانی می‌کنند و تعدادی از افراد شرکت‌کننده -معمولا بین 100 تا 300 نفر- این صحبت‌ها را می‌شنوند. ممکن است برای پرسش و پاسخ نیز زمانی در نظر گرفته شود.

معنی همایش براساس نتایج پرسش‌نامه‌ای که شرح آن رفت، این بود. به نظر شما همایش چیست؟ فکر می‌کنید تعریف درستی از معنی همایش دست پیدا کرده‌ایم؟

 

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. رها گفت:

    بسیار جامع و خوب بود.خیلی ممنون

    1. ممنونیم از شما بابت وقتی که صرف خوندن کردید.

  2. جراح گفت:

    بسیار عااالی ممنون از اطلاعات جالبتون .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *