دیسراپت: رویداد تکنولوژی محور تک‌کرانچ

تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۴

اوایل سال ۲۰۰۵ که نیاز به یک وبلاگ تحلیلی آی‌تی احساس می‌شد، مایکل آرینگتون با روحیه‌ی انتقادی و شگفت‌انگیزش قدم پیش گذاشت و وبلاگ تک‌کرانچ را به راه انداخت. وبلاگی که اکنون با مخاطبان میلیونی خود یکی از قدرتمندترین وبلاگ‌های حوزه‌ی آی‌تی محسوب می‌شود. مشهورترین مسئولیت‌ اجتماعی این وبلاگ رویداد دیسراپت است که از سال ۲۰۱۱ به صورت سالانه برگزار می‌شود.

تاثیرگذاران صنعت، مدیران ارشد، کارآفرینان و رهبران فضای فناوری، ‌سالانه در این رویداد گرد هم می‌آیند تا بحث‌های باارزشی در جهت آینده‌ی صنعت فناوری داشته باشند. به طور کلی می‌توان دیسراپت را یکی از برجسته‌ترین رویدادهای جهانی دانست که با معرفی جدیدترین نوآوری‌های صنعت فناوری منجر به انقلاب جهانی در حوزه‌ی استارتاپ‌ها شد.

دیستراپت

دیسراپت

این کنفرانس محبوب تا به حال در شهرهای سان‌فرانسیسکو، نیویورک، لندن و پکن چندین بار برگزار شده است. در این رویداد سه روزه اتفاقات بسیار بزرگی رخ می‌دهد و شاید آینده‌ی بسیاری از کسب‌وکارها در آن ساخته شود.

بخش‌های مختلف دیسراپت تک کرانچ

رویداد دیسراپت شامل بخش‌های جذابی از جمله هکتون، مصاف استارتاپ‌ها، محله استارتاپ‌ها، سخنرانی‌ و مصاحبه است. فضای رقابتی دیسراپت علاوه بر انگیزش شرکت‌کنندگان، به آن‌ها آموزش و تجربه لازم را می‌دهد تا به موفقیت های بزرگی در آینده دست پیدا کنند. بسیاری از شرکت‌های بزرگ کار خود را از همین جا شروع کرده‌اند و به همین دلیل شعار آن‌ها که “کسب و کار خود را با ما شروع کنید” است، کاملا شایسته‌ی آن‌ها است.

هکتون

اولین قسمت از دیسراپت به هکتون اختصاص داده شده است که طی آن هکرها برای دریافت جایزه‌ی چند هزار یورویی به تیم‌هایی تقسیم می‌شوند و شروع به هک یک برنامه‌ی کاربردی و یا سخت‌افزار می‌کنند و تلاش می‌کنند تا آن را به محصول بهتری تبدیل کنند. این بخش از رویداد حدودا ۲۴ ساعت طول می‌کشد که در اواخر آن تیم‌ها محصولات خود را برای داوران ارائه می‌کنند و هر تیمی که بتواند امتیاز بهتری کسب کند جایزه‌ی این بخش را دریافت می‌کند.

مصاف استارتاپ‌ها

پس از هکتون ۲۴ ساعته، نوبت به برنامه‌های دیگر می‌رسد. در قسمت دوم، استارتاپ‎‌هایی که از میان تعداد زیادی از استارتاپ‌ها انتخاب شده‌اند وارد میدان رقابت می‌شوند. این تیم‌ها که اغلب از نقاط مختلف دنیا به دیسراپت آمده‌اند روی صحنه حاضر می‌شوند، استارتاپ‌ خود را توصیف می‌کنند و سپس به سوالات چالش‌برانگیز داوران پاسخ می‌دهند. آن‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا به بهترین نحو جواب سوالات نویسندگان تک‌کرانچ را بدهند و جایزه‌ی پنج‌هزاریورویی تک‌کرانچ را تصاحب کنند.

محله استارتاپ‌ها

بخش دیگر مختص استارتاپ‌هایی است که تازه تاسیس شده‌اند و تجربه‌ی چندانی ندارند، آن‌ها در این قسمت سرویس‌های خود را در معرض نمایش قرار می‌دهند و سپس از بازخورد مشتریان، نظرات و توصیه‌های کارشناسان استفاده می‌کنند تا سرویس خود را بهتر کنند.

سخنرانی‌ها و مصاحبه

اما جذاب‌ترین قسمت دیسراپت به مناظره‌ها و مصاحبه‌های چالش‌برانگیز با رهبران صنعت فناوری اختصاص داده شده است. در این مناظره‌ها به هیچ‌وجه سوال‌های کلی پرسیده نمی‌شود و به هیچ‌وجه تعریف و تمجیدی از فرد سخنگو انجام نمی‌شود، بلکه مصاحبه کننده با مجموعه‌ای از نقدها آماده است مدیر مدنظر را به چالش بکشد و تا فرد مورد نظر جواب قاطع‌کننده‌‌ای ارائه نکند، بحث ادامه خواهد داشت.مصاحبه با مارک زاکربرگ و ماریسا میر مشهورترین این مصاحبات چالش برانگیز شمرده می‌شود.

البته در این مورد باید این نکته را متذکر شوم که تک‌کرانچ آن‌قدر عظمت دارد که مدیران شرکت‌های بزرگ مجبور می‌شوند دعوت آن‌ها را بپذیرند.

دیستراپت

دیسراپت

دریافت جایزه و برنده شدن در چنین رویدادهایی تنها بخش کوچکی از رسالت‌های وجودی آن‌ها می‌باشد. نیرو و انگیزه‌ای که در استارتاپ‌های جوان وجود دارد و تجربه‌ای که شرکت‌های بزرگ صاحبش هستند، در کنار هم اتفاقات شگفت‌‌انگیزی را به وجود خواهد آورد. اگر همه‌ی جوامع بتوانند در کنار هم جمع شوند و با نقدهای سازنده و توصیه‌های دلسوزانه به پیشرفت هم کمک کنند، مطمئنا ما نیز بهشت کوچکی در گوشه‌ای از جهان خواهیم ساخت.

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. محمدی گفت:

    خیلیی خیلی ممنون بابت توضیح درمورد تک کرانچ دیسراپت.

    1. عاطفه محمودی گفت:

      خوشحالیم که مطالب ایوند برای شما مفید بوده است. موفق باشید 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *