۸ برگزارکننده‌ی موفق تدکس از نحوه‌ی یافتن سخنران برای رویداد خود می‌گویند

موضوع: گفت‌وگو
تاریخ: ۴ خرداد ۱۳۹۵
تدکس

امروزه در سراسر جهان، رویدادهای تدکس (TEDx) مرتبا برگزار می‌شوند. برگزارکنندگان این رویدادها به طورخستگی‌ناپذیری در تلاش برای پیدا کردن سخنرانان مبتکر و هوشمند هستند تا رویداد خود را پربارتر کنند. اما اغلب به دلیل برنامه‌ریزی‌های نامناسب این فرآیند آنگونه که باید، پیش نمی‌رود. تعدادی از بزرگ‌ترین برگزارکننده‌های تدکس جهان نحوه‌ی انتخاب سخنران برای رویداد خود را به اشتراک گذاشته‌اند، ما در ادامه مصاحبه تعدادی از برگزارکننده‌های برتر تدکس را بیان کرده و در آخر از آن‌ها نتیجه‌گیری می‌کنیم.

ولفگانگ ویچت : تدکس راین-ماین

ما ابتدا یک موضوع برای رویداد انتخاب کرده و طرزفکر خود را برای آن تعریف می‌کنیم. پس از آن موضوع انتخابی را به چند زیردسته  تقسیم کرده و شروع به انتخاب سخنرانان بالقوه می‌کنیم. یک لیست الف و یک لیست بک‌آپ برای سخنرانان تهیه می‌کنیم و شروع به تماس با آن‌ها می‌کنیم. من به برگزارکننده‌هایی که به دنبال یک سخنران خوب هستند توصیه می‌کنم ابتدا موضوعی را انتخاب کنند و سپس آن موضوع را به زیرموضوعاتی تقسیم کنند و یک نقشه‌ی ذهنی براساس آن تنظیم کنند.

روتا کرولیاسکیت : تدکس ویلنیوس

ما در همان ابتدا مفهوم و موضوع رویدادمان را کشف می‌کنیم و آن را به چهار زیرموضوع می‌شکنیم. برای هریک از این زیرموضوعات سوالاتی را مطرح می‌کنیم تا بتوانیم سخنرانانی را که در این حوزه‌ها متخصص هستند کشف کنیم. در همین جهت سعی می‌کنیم سایر رویدادها را مشاهده کنیم. مجلات را بخوانیم و هم‌چنین در وب‌سایت‌مان فرم درخواست ارسال می‌کنیم. علاوه بر این ما از سایر هم‌تیمی‌های خود می‌خواهیم تا در انتخاب سخنران خوب با ما همکاری کنند. اگر ما یک سخنران محلی مناسب پیدا کردیم فورا با او دیدار و بحث می‌کنیم تا مطمئن شویم فرد مناسبی برای رویداد ما است. ما هرگز نمی‌گوییم که شما قطعا سخنران ما خواهید بود، بلکه از او می‌خواهیم تا خود را آماده کند و تلاش‌های بیشتری انجام دهد. توصیه‌ی من به برگزارکنندگان این است که مقدار زیادی از زمان خود را برای دیدار با سخنرانان و پیدا کردن بهترین آن‌ها بگذارند. مطمئنا یک جلسه‌ی یک ساعته و گفتگوهای عمیق نتایج خوبی در پیش خواهد داشت.

میشل جونز : تدکس ماونت هود

ما در طول سال لیستی از افرادی که به نظر می‌رسد در حال انجام کارهای بزرگی هستند و ایده‌های آن‌ها ارزش گسترش در جامعه را دارد جمع‌آوری می‌کنیم. علاوه بر این لیست، از سخنران‌های قبلی خود می‌خواهیم تا سخنرانان جدید و آینده‌ی ما را معرفی کنند. ما هم‌چنین فرم‌های آنلاین ایجاد می‌کنیم و از مردم می‌خواهیم تا افرادی را که در موضوع انتخابی ما متخصص می‌دانند معرفی کنند. برخی از سخنرانانی که مردم معرفی می‌کنند واقعا نسبت به سخنران موجود در لیست ما ارجح هستند. توصیه‌ی من این است که جامعه‌ای از افرادی که در رویدادهای قبل همکاری داشتند بسازید، با سخنرانان معرفی شده یک جلسه‌ی غیررسمی بگذارید و سپس با جامعه‌ی خود برای انتخاب آن‌ها مشورت کنید.

آنتنلا بروجلیا : تدکس مادرید

ما قبل از هر کاری یک موضوع برای رویداد خود انتخاب می‌کنیم و وقت بسیاری را برای آن می‌گذاریم تا مطمئن شویم موضوع صحیحی را انتخاب کرده‌ایم. سپس در مورد کسانی که می‌توانند در این حوزه صحبت کنند، فکر می‌کنیم و تشخیص می‌دهیم که مثلا در این حوزه یک استاد دانشگاه خوب می‌تواند صحبت کند یا یک کارگردان و یا یک روزنامه‌نگار. توصیه‌ی من به برگزارکنندگان رویدادها این است که با همه‌ی مردم شهر خود ارتباط برقرار کنند، ارتباطاتی که شما برقرار می‌کنید کمک زیادی به روند پیدا کردن سخنران خواهد کرد. در نهایت این‌که همیشه با انتخاب موضوع شروع کنید، اگر موضوع خوبی انتخاب کنید حتما فرد دلخواه خود را برای صحبت کردن خواهید یافت؛ پیدا کردن سخنران باید آخرین مرحله از روند کار شما باشد.

النا پاپادوپولو : تدکس تسالونیکی

ما ابتدا موضوعی را انتخاب می‌کنیم، موضوع ما اغلب یک موضوع کلی است تا بتوانیم سخنرانانی از زمینه‌های مختلف انتخاب کنیم. ما از اعضای تیم، جامعه‌ی فعال شهر خود و هم‌چنین افرادی که در زمینه‌های خاصی فعال هستند می‌خواهیم تا افراد تاثیرگذار در صنعت را به ما معرفی کنند. سپس لیستی از همه‌ی افراد بزرگ در صنعت پیدا می‌کنیم و متصدی تیم با ۳۰ نفر از آن‌ها ملاقات می‌کند. توصیه‌ی من این است که سعی کنید ۲ یا ۳ تا از سخنرانان‌تان افرادی با نام‌های بسیار بزرگ باشد و بقیه مردم فوق‌العاده‌ای که هنوز برای مردم بسیار شناخته‌شده نیستند. فراموش نکنید یک فرد بزرگ لزوما یک بحث و سخنرانی عالی را تضمین نمی‌کند. علاوه بر این سعی کنید جنسیت سخنران‌تان به صورت ۵۰-۵۰ بین زنان و مردان تقسیم شود.

ایوانیس لیادیس- تدکس هراکلیون

تحقیق، تحقیق، تحقیق. ما به دنبال روندهای جدید تکنولوژی، علم و فرهنگ و هم‌چنین مشکلات اجتماعی که در حال افزایش است می‌باشیم. سخنرانان ما باید در مورد ایده‌هایی برای جامعه‌ی ما صحبت کنند. ما سعی می‌کنیم سخنرانانی انتخاب کنیم که در مورد بخش‌هایی از علم و سرگرمی صحبت کنند که ذهن مردم منفجر شود. من توصیه می‌کنم سه مرحله‌ی تعریف موضوع، تعیین بودجه و پیدا کردن ذهن‎‌های آتشین را به ترتیب انتخاب کنید.

باری کوهن : تدکس سیاتل

من و همکارم مارنی وبر هر دو بومی سیاتل هستیم، ما ایده‌های کلی در مورد محیط زیست، فناوری، فرهنگ و آینده مطرح کردیم و فهمیدیم که نیازمند ایده‌‎هایی جدید برای کمک به مردم هستیم. من یک خواننده‌ی پروپاقرص رادیو محلی هستم و همواره نام افرادی که ایده‌های جالبی را ارائه می‌کنند یادداشت می‌کنم. ما سه گزینه داریم که سخنران را براساس آن انتخاب می‌کنیم ۱) ارتباط به موضوع ۲) ایده‌ای که ارزش گسترش داشته باشد ۳) افرادی که پذیرای انتقاد و یادگیری باشند. ما به هیچ‌وجه با افراد مغرور معامله نمی‌کنیم؛ ما مربیانی داریم که انتظار داریم سخنرانان‌مان با آن‌ها تعامل داشته باشند و استانداردهای ما را رعایت کنند.

کت هابر : تدکس هومر

به نظر من افرادی که ایده‌های خوبی دارند با کمی آموزش، بهتر از سخنرانان حرفه‌ای و افراد بزرگ عمل می‌کنند. من سعی کردم با شناسایی ایده‌های فوق‌العاده از سازمان‌های مردم نهاد، رسانه‌های محلی، مسابقات مدارس و غیره شروع کنم و بهترین ایده‌ها را کشف کنم که می‌توانند در جهان ارائه شوند و فوق‌العاده هستند. به برگزارکننده‌های رویدادها توصیه می‌کنم به افراد جوان فرصت ارائه‌ی ایده‌های خود را بدهند.

نتیجه‌گیری:

۱) ابتدا کاملا در مورد موضوعی که انتخاب کرده‌اید فکر کنید و سپس با طرح پرسش‌هایی این موضوع را به زیرموضوعات و مسائل تقسیم کنید.

۲) بهتر است یک تیم گزینش داشته باشید که اعضای این تیم دارای تخصص‌ها و علایق مختلف باشند.

۳) برای الهام گرفتن، به تحقیق و تماشا بپردازید؛ با مجلات، روزنامه‌ها، گزارش‌ها، موزه‌ها و دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کنید.

۴) می‌بایست زمان زیادی را صرف پیدا کردن سخنران بکنید. زمانی برای جستجو، زمانی برای دیدار، زمانی برای برنامه‌ریزی و زمانی را برای تمرین کنار بگذارید.

 ‌

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

 1. سلام و درود
  کاری بسیار بنیادین را آغاز کرده اید.
  و مطلب خوبی بود … تِدِکس
  اِنگار که بوی آرامش، تیزهوشی و خردگرایی می دهد
  و یک نیاز به جهش را نشان و برون رفتِ از لاکِ تنهایی و یاُس به سوی یاس، نور و اُمید را نوید .
  جُنبشی گروهی که رَنگِ آن و هدفِ آن رهایی خود از راه ِدگرخواهیِ است .
  بهترین ابزار برای رُشد، بهره گیری از خردِ مبتنی بر کار جمعی است که چارچوبِ تِدِکس می تواند آنرا بهتر و زودتر محقّق کند .

  1. آیدا احمدی گفت:

   سپاس از این که نقطه نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *