آشنایی با تجهیزات سفر

تاریخ: ۲۳ دی ۱۳۹۶
آشنایی با تجهیزات سفر

کارگاه آموزشی تجهیزات و گجت های سفر از سوی تیم «بزنیم بیرون» با مشارکت باغ موزه قصر و شرکت انیسه در محل تماشاخانه‌ باغ موزه قصر برگزار شد.

در این کارگاه که با هدف معرفی تجهیزات سفر های کوهپیمایی، طبیعت‌گردی و هیچهایکینگ برگزار شده بود، به تفصیل به نیازهای اشخاصی که به این صورت گردشگری و حتی فعالیت ورزشی می‌کنند پرداخته شد.

مدرس دوره آقای مهدی پارسا که تور لیدر سفرهای داخلی و خارجی و طبیعت‌گرد جوان ایرانی است، با تجربه‌ی زیاد سال‌های سفر خود، در مورد تمامی تجهیزات لازم در سفر سخن گفت.

پا، قلب دوم شما

مهم‌ترین و اصلی‌ترین تجهیز مورد نیاز هر کوهنورد و طبیعت‌گردی، کفش است. کفش مناسب و راحت که هم شخص را از هرگونه آسیب احتمالی مصون دارد، هم راحت بوده و اذیت کننده نباشد. بسته به نوع سفر، وضعیت مسیر و سطح سختی و دشواری آن، برای هر نوع پیمایش باید از کفش بخصوصی استفاده کرد. انواع مختلف کفش‌های مناسب برای کوهنوردی سنگین، سبک، طبیعتگردی، هیچهایکینگ و غیره توضیح داده شد.

آشنایی با تجهیزات سفر

لباس، محافظ شما

در بخش بعدی، به اهمیت لباس مناسب سفر پرداخته شد. با توجه به وضعیت آب و هوایی منطقه‌ای که به آنجا سفر می‌کنیم و نوع سفر، باید تن پوش مناسبی را در نظر بگیریم و به اصول مهم این کار توجه کافی داشته باشیم؛ مثلا بدانیم که در طبیعت‌گردی برای مصون ماندن از سرما لباس‌های بافتنی هیچ جایگاهی ندارند و باید از لایه‌های اصولی مشخص استفاده کرد. لباس کوهنوردی سه لایه دارد. لایه‌ی پایه یا base layer که با هدف خشک نگه داشتن بدن از عرق پوشیده می‌شود، لایه‌ی پلار که به منظور گرم نگه داشتن است و لایه‌ی تنفسی ضد آب که مانع از عبور مولکول‌های آب و نفوذشان به داخل لباس می‌شود.

در این بخش هم‌چنین در مورد انواع لباس‌ها، جنس‌های گوناگون لایه‌های درونی، برندهای مختلف و کیفیت و قیمت‌شان به تفصیل توضیحاتی ارائه و پیرامون این موضوع بحث و تبادل نظر شد.

کوله پشتی، خانه‌ شما

در کنار دو عنصر مهم کفش و لباس، کوله پشتی جزو مهم‌ترین تجهیزات سفر به شمار می‌آید هرچه که کوله‌ کوچکتر و سبکتر باشد اما بتواند تمامی نیازهای فرد را پاسخ دهد، نشان از این دارد که شخص حرفه‌ای‌تر و ماهرتر است. کوله‌های سبک باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های بلیت می‌شوند، اما خودِ داشتن کوله ی سبک، نیازمند تجهیزات سفر سبک‌تر، حرفه‌ای‌تر و گران‌تر است که باید تلاش کنیم بین این دو موضوع تعادل ایجاد کنیم.

در این قسمت، کارشناس برنامه به توضیح قسمت‌های مختلف کوله‌ها پرداختند و به صورت عملی نحوه‌ی صحیح انداختن کوله پشتی بر دوش و چگونگی تنظیم بندها به مناسب‌ترین حالت برای بدن را توضیح دادند. همچنین آموزش داده شد که هر نوع سفری به چه کوله‌ای نیاز دارد و چگونه کوله ببندیم تا سبک‌تر و کم‌حجم‌تر باشد.

آشنایی با تجهیزات سفر

دیگر تجهیزات سفر

موارد بعد، کیسه خواب و چادر بودند که توضیح داده شدند. برای کاربری های مختلف، بسته به نوع محیط، شرایط آب و هوایی و و ضعیت باد و باران و دما، اشکال و انواع متفاوتی دارند. نکات مربوط به سایر تجهیزات سفر مثل عینک، زیرانداز، دوربین، سه پایه دوربین، و نیز تمهیدات لازم برای ایمنی و سلامتی در سفر هم آموزش داده شد.

در  مورد تمامی تجهیزات سفر، آقای پارسا تجربه‌ی خود از برندهای مختلف و کیفیت و قیمت‌شان را بیان کردند. یکی از نکات جالب این جلسه، معرفی برند ایرانی انیسه بود که تجهیزات سفر با کیفیت خوب و قیمت رقابتی تولید می‌کند که پیشنهاد شد با حمایت از تولید ملی، به چرخیدن چرخ این صنعت داخلی کمک کنیم.

پس از پاسخ به پرسش‌های حاضرین، این کارگاه سه ساعته پایان یافت.

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. آرش گفت:

    دوره ی خوبی بود بخصوص برای کسایی که به سفرهای طبیعت گردی و کویر نوردی علاقه دارند. امیدوارم دوباره برگزار بشه

  2. یوسف گفت:

    درسته برای سفر کردن ,کوه نوردی و… حتما باید از وسایل مخصوص گردشگری استفاده کرد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *