تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

تاریخ: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷
تبلیغات در شبکه های اجتماعی

در دنیای امروز، وقتی صحبت از شبکه‌های اجتماعی می‌شود، فیسبوک، توییتر و لینکدین اول از هر اسم دیگری به ذهن متبادر می‌شوند. این شبکه‌های اجتماعی قدرتمند با تعداد بالای کاربران فعال خود، در عرصه‌ی تبلیغات دیجیتالی نقش‌آفرینی می‌کنند. در ایران اما، حکایت کمی متفاوت است! تلگرام و اینستاگرام و سپس توییتر و لینکداین هستند که در این میان نقش پررنگی ایفا می‌کنند. پیام‌رسان تلگرام و شبکه‌ی اجتماعی اینستاگرام توسط اغلب مردم استفاده می‌شود و جامعه‌ی هدف بسیار گسترده‌ای را شامل می شوند. در کنار آن‌ها می‌توان شبکه‌های اجتماعی توییتر و لینکدین را دید که بیشتر به منظور اهداف حرفه‌ای و تخصصی به کار می‌روند.

در سراسر جهان -فارغ از محبوبیت شبکه‌های اجتماعی در کشورهای مختلف- هزینه کردن کسب‌و‌کارها برای تبلیغات خود در شبکه‌های اجتماعی، با رشد فزاینده‌ای مواجه بوده؛ این رقم از ۱۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به دو برابر این مقدار یعنی ۳۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رسید و برای سال ۲۰۱۸ نیز رشدی بیش از ۳۰ درصد در این زمینه پیش‌بینی شده است!‌

‌‌

فواید تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی

شما برای تبلیغات رویدادهای خود می‌توانید روش‌های گوناگونی را به کار ببرید و یکی از این روش‌ها، تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است که در مقایسه با سایر روش‌های تبلیغاتی، می‌تواند از چند جهت مفید و به صرفه باشد:

  1. برخی کانال‌های تبلیغاتی برای نشان دادن تاثیرات استفاده از آن‌ها و برگشت سرمایه‌ی اولیه‌ی تبلیغاتی، به زمان مشخصی نیاز دارند؛ به عنوان نمونه، تولید محتوا می‌تواند به عنوان یک روش موثر تبلیغاتی قلمداد شود، ولی در طول زمان و با رعایت اصول سئو و بک‌لینک، به آرامی تاثیر خود را نشان خواهد داد.
  2. نتیجه‌ی به کارگیری بعضی کانال‌های تبلیغاتی به سرعت قابل مشاهده و محاسبه است ولی پایدار نیست؛ مثلا اینفلوئنسر مارکتینگ می‌تواند به افزایش فروش در کوتاه مدت منجر شود ولی نتیجه‌ی آن در گذر زمان ماندگار نیست.
  3. تبلیغات در بعضی رسانه‌ها ممکن است نتیجه‌ای پایدار و مناسب داشته باشد، اما زمان‌بر است؛ به عنوان نمونه تبلیغات گوگل ادوردز می‌تواند نتیجه‌ی مثبتی برای تاثیرگذاری برند شما به ارمغان بیاورد، ولی برای حرفه‌ای شدن در این زمینه و جایگاه‌یابی مناسب، باید وقت بگذارید.

‌‌

انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب برای اطلاع‌رسانی

این‌ها، همه در حالی است که با تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید هم توسط مخاطبان‌تان دیده شوید و هم از همان روزهای اول که فعالیت حرفه‌ای خود را آغاز کرده‌اید، می‌توانید آن‌ها را با رویدادهای خود آشنا کنید. البته انتخاب شبکه‌ی اجتماعی مناسب برای سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات، به سه عامل مهم بستگی دارد:

  1. در ابتدا باید بدانید مخاطبان هدف شما در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی فعال و متمرکز هستند و گروه‌های مربوط به حوزه‌ی تخصصی شما کجا تشکیل شده‌اند.
  2. یکی از موارد مهمی که باید تست کنید، این است که بدانید مخاطبان هدف شناسایی شده، بیشتر در کدام یک از شبکه‌های اجتماعی و با کدام نوع تبلیغات درگیر (engage) می‌شوند.
  3. سپس باید به بررسی این موضوع بپردازید که مخاطبان هدف شما بیشتر با کدام نوع پست (عکس یا ویدیو) ارتباط برقرار می‌کنند و هدف‌گیری این رسانه‌ها چه طور باید باشد.

‌‌‌شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی «ایوند» بیشتر دیده شوید!

و سخن آخر…

حال که به اهمیت تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی بیشتر واقف شدید و احتمالا در حال برنامه‌ریزی برای کمپین‌های آینده‌ی رویدادهای خود هستید، وقت آن است که تصمیم بگیرید چه طور این کمپین‌ها را مدیریت کنید. برای این کار می‌توانید هم به صورت دستی و فردی عمل کنید و هم از یک تیم متخصص در زمینه‌ی اجرا کمک بگیرید. همچنین می‌توانید از نرم‌افزارهای شناخته شده در این حوزه استفاده کنید.

البته همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که یک «بهترین» شبکه‌ی اجتماعی برای تبلیغات شما وجود ندارد! هر کدام از آن ها مزایا و معایبی دارند و هر کسب‌و‌کاری با توجه به ماهیت خود می‌تواند تاثیرات متفاوتی را از هر پلت‌فرم مجزا، شاهد باشد. نکته‌ی کلیدی برای تاثیرگذاری تبلیغات شما، ارائه‌ی محتوای ارزشمند است؛ باید پیشنهادی جذاب و رد نکردنی به مخاطبان هدف خود ارائه کنید تا بتوانید متمایز باشید. در این زمینه به قدری باید تست کنید تا بهترین حرکت تبلیغاتی خود را متناسب با مناسب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی برای رویدادهای خودتان کشف کنید!‌

‌برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره‌ی تبلیغاتی در خصوص تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی «ایوند» می‌توانید با واحد تبلیغات نیز در تماس باشید.

 ‌

مطالب مرتبط

نظرات بازدیدکنندگان

  1. pedram گفت:

    شبکه های اجتماعی برای تبلیغات خیلی مهم هستند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *